Základní otázky a odpovědi
Stacionář Vlaštovka provozuje Centrum pro rodinu a sociální péči Hodonín, z. s. Jde o neziskovou organizaci, která na Hodonínsku působí od roku 1997. Rodinám poskytuje komplexní služby v různých oblastech – provozuje Dětskou skupinu Mateřídouška, poskytuje Odborné služby pro rodiny, doprovází pěstouny, pořádá vzdělávací kurzy, přednášky a semináře pro rodiče i partnery, nabízí kroužky a aktivity pro děti. Poskytuje také tři sociální služby – osobní asistenci a domácí péči, Stacionář Vlaštovka a sociální rehabilitaci.
Stacionář Vlaštovka nyní funguje v nových prostorách na Brněnské 16, Hodonín. Předtím byl provoz od zahájení poskytování služby v roce 2006 až do roku 2024 v budově na Anenské ulici. V této budově provozoval od 90. let stacionář pro handicapované do 7 let Jihomoravský kraj, ten však v roce 2005 avizoval ukončení činnosti. Centrum pro rodinu a sociální činnost Hodonín převzalo stacionář, aby nezanikl a nadále sloužil rodinám s handicapovanými dětmi z širokého regionu.
Původní horní věková hranice ve starém stacionáři byla 26 let, nyní do stacionáře dochází klienti od narození do 35 let s těžkým a středně těžkým kombinovaným mentálním a fyzickým postižením a s poruchami autistického spektra.
V širokém regionu neexistuje stejná služba, tedy denní stacionář pro takto těžce handicapované klienty. Rodiče mohou dětem dopřát komplexní a odbornou péči, zatímco oni sami pracují nebo využívají čas k odpočinku, k péči o další členy rodiny. Odpoledne se jim handicapované děti vrací domů a režim rodiny tak v mnohém připomíná režim ostatních.
Pokud by Stacionář Vlaštovka zanikl, rodiny s těžce handicapovanými členy by tyto členy buď musely mít v plné celodenní péči, anebo by využily služby pobytových zařízení. Tímto krokem by však byly nenapravitelné zpřetrhány rodinné vazby, což by mělo fatální dopad na další rozvoj klientů.